antep

    __________

____________

____________

____________

____________

____________

Gaziantepteki hizmetleri nasıl buluyorsunuz?

Büyükşehir iyidir..
Hepside iyidir..
Hepside kötüdür..
İyidir, ama bağenmediğim şeyler var.
Şahinbey iyidir..
Şehitkamil iyidir..

Sonuçları Göster

Kullanıcı Adı

Şifre:

Yeni Üyelik

Şifremi Unuttum

antep
Gaziantep'in Çevresi ve Tur Olanakları

Dülükbaba Turu, Yesemek Turu,....vs.

18/07/2008 - 22:19

 

1-Dülükbaba Turu:İl merkezine 4 km, uzaklıkta bulunan Orman İşletme Müdürlüğüne ait DülükbabaOrman İçi Dinlenme Yeri, doğa yürüyüşü yapmaya, kamp yapmaya,pikniğe elverişlive günübirlik gidilip dinlenilebilen bir yerdir.

2- Yesemek Turu:İslahiye ilçesine 24 km, uzaklıkta bulunan ve dünyanın ilk Açıkhava HeykelAtölyesi olarak bilinen Yesemek’e günübirlik gezi yapılabilir. Yesemek Açık HavaMüze'sinin karşısında bulunan Tahta Köprü Barajı’nın kıyısında da piknikyapılabilir.

3- Birecik Turu:Fırat Nehri’nin kıyısında bulunan Şanlıurfa ‘nın Birecik ilçesine nesilleritükenmekte olan ve çoğaltmak için koruma altına alınan kelaynak kuşlarını görmekiçin gidilebilir. Efsaneye göre Nuh’un gemisi Ağrı Dağına oturunca üç çift kuşsalıverilmiştir. Bu kuşlardan bir çifti de Kelaynak kuşlarıdır. Ayrıca Fıratkenarında piknik yapmak, yüzmek ve Birecik’te bulunan restaurantlarda yemekyemek,yüzmek ve dinlenmek için tura çıkılabilinir. Birecik’in Gaziantep’euzaklığı 67 km.’dir.

4- Rumkale Turu:Gaziantep’in Yavuzeli İlçesinin Kasaba köyünde bulunan ve Fırat Nehri ile MerzimanÇayı’nın birleştiği yerde görkemli duruşu ile insanları büyüleyen Rumkale’yigezmek, Fırat ve Merziman çayı kıyısında doğayla iç içe su çağıltılarıarasında dinlenmek, piknik yapmak için günübirlik tura gidilebilir.

5- GAP Turu:Öncelikle dünyanın en büyük sulama ve elektrik üretimine yönelik projelerinden biriolan GAP’a gezme, görme, teknik bilgi alma ve dinlenme amaçlı günübirlik veyakonaklamalı olarak tura çıkılabilinir.

6- Belkız Turu:Gaziantep’e 60 km. uzaklıktaki, Nizip İlçesi sınırları içerisinde bulunan,tarihte kendi adına para bastıran Zeugma(Belkız) şehri harabeleri günübirlikgezilebilinir. Fırat kenarında yeşillikler arasında piknik yapma imkanı mevcuttur.

7- ŞanlıurfaTuru: Şanlıufa ili dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir.Hz. Eyüp ve Hz. İbrahim Peygamberlerin yaşamış oldukları yer olarak bilinenHarran’da ilk İslam üniversitesinin oluşu tarih ve bilim derinlikleriniispatlamaktadır. Şanlıurfa’nın Peygamberler şehri olması, Hz. İbrahim’in dergahdenilen kutsal yerde dünyaya gelmesi, Nemrut’un tahtını payimal etmesi, tek Tanrıfikrinin ilk kez burada ortaya atılması, ayrıca şehrin ortasında bulunanBalıklıgöl’ün açıkhava akvaryumu görünümü vermesi, sabır timsali olan EyüpPeygamberin 7 yıl çile çektiği mağaranın burada olması, Harran evleri ve daha birçok özelliğiyle Şanlıurfa’ya günübirlik veya 1-2 günlük konaklamalı turdüzenlenebilir.Ayrıca münferiden de gezilip görülebilir.

8-Hatay-HarbiyeTuru: İlin merkezi olan Antakya, Akdeniz’e 30 km. uzaklıkta Asi Nehri üzerindekurulmuş bir şehirdir. Eşsiz bir güzelliği olan Harbiye, çağlayanlar bölgesi olup,piknik yapılabilinen, yeme-içme tesisleri olan ve yemekleri ile ünlü olan şirin biryerdir. St. Pierre Kilisesi Habib-i Neccar Dağı üzerinde doğal birmağaradır.Hıristiyanlar “Hıristiyan”ismini ilk defa burada almışlardır. Ayrıcaburası Hıristiyanlar tarafından Hac yeri ilan edilmiştir. Hatay Arkeoloji Müzesimozayik üzerine dünyanın ikinci büyük müzesidir. Hatay’a 1-2 günlük turagidilebilinir.

9-SofdağıYaylası Turu: Güneydoğu Torosların uzantısı olan Sof Dağlarının üzerinde bulunanSofdağı yaylası Gaziantep’e 32 km. uzaklıktadır. Yaylada hava çok temiz olupSofdağı’ndanşehre uzaktan ve tepeden bakmanın zevki bambaşkadır. Yaylada buz gibitatlı su kaynakları ve pınarlar bulunmaktadır. İnsanların doğayla başbaşa ,gürültüsüz, kuş sesleri ve su çağıltıları arasında doğa yürüyüşü, kamp vepiknik yapabileceği ideal bir yerdir. Sofdağı yaylasına günübirlik veya hafta sonugidilebilir.

10-HızırYaylası: İklimin verdiği özellikle her mevsim yeşillikler içinde bulunan HızırYaylası, İslahiye ilçesi Altınüzüm beldesinin 20 km batısında Amanos Dağlarınıntepesinde bulunmaktadır.

Rengarenk kırçiçekleri, ilkbahar dağ laleleri, büyüleyici güzellikte manzaraları yanında buzgibi suları, pırıl pırıl güneşi ve bol oksijenli tertemiz havası ile insanlarındoğayla baş başa, gürültüsüz ,kuş sesleri ve su çağıltıları arasında doğayürüyüşü, kamp ve piknik yapabileceği ideal bir yerdir. Hafta sonu veya günübirliktura gidilebilir.


Bu Konu 13680 defa okunmuştur

Yorum Ekle

Tavsiye Et

Yazdır

YORUMLAR

 

  BU KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

18/07/2008 - 22:19 Gaziantep'in Çevresi ve Tur Olanakları

18/07/2008 - 22:17 Tarihi Gaziantep Camileri

18/07/2008 - 22:15 Gaziantep Etnografya Müzesi

18/07/2008 - 22:13 Gaziantep Arkeoloji Müzesi

30/08/2006 - 18:03 TARİHİ YERLERİ
antep

18-06-2019

 ABDULKADİR KONUKOĞLU

Diğerleri İçin; (Tıkla)
Kısaca Gaziantep  |  Hakkımızda  |  Ziyaretci Defteri  |  İletişim                   18 oyunlarçiftlik oyunları

| © 2006 Antep.Gen.Tr |