antep

    __________

____________

____________

____________

____________

____________

Gaziantepteki hizmetleri nasıl buluyorsunuz?

Büyükşehir iyidir..
Hepside iyidir..
Hepside kötüdür..
İyidir, ama bağenmediğim şeyler var.
Şahinbey iyidir..
Şehitkamil iyidir..

Sonuçları Göster

Kullanıcı Adı

Şifre:

Yeni Üyelik

Şifremi Unuttum

antep
Tarihi

1969 yılında kurulan Gaziantepspor, Kırmızı - Siyah renkleri ile başta Gaziantep teki taraftarlar olmak üzere birçok futbolseverin gönlünde taht kurmayı başarmış nadir takımlarımızdan biridir.

26/04/2008 - 19:54

 

TARİHİ

1969yılında kurulan Gaziantepspor, Kırmızı - Siyah renkleri ile baştaGaziantep`teki taraftarlar olmak üzere birçok futbolseverin gönlündetaht kurmayı başarmış nadir takımlarımızdan biridir. Şehrimizde ilkspor teşkilatı 1923 senesinde kurulmuştur. Bu teşkilat o tarihteGaziantep `te bulunan Amerikan kolejinde teşekkul etmiştir, Bunamuteakip Gaziantep Ticaret idaresi de Mektebin spor faaliyeti olarakfutbol şubesini açtı. Bu tarihten birkaç sene sonra hariç şehirlerdetahsilde bulunan Gaziantep`li gençler birleşerek `Altınışık` namıaltında bir spor kulübü açtılar. Bu kulübü kuranlar M. Ali Budak, AliKemal Ocak, Ahmet Barlas, Besir Akınal ve Taha idi.
Aynı yıl Kilis`te de `Kilis İdman Yurdu Spor Kulübü` kurulmuştur. Yine 1927 yılındaAltınışık `tan ayrılan bir gurup `Türk-ocağı Spor Kulübünü` teşekkülettirdiler. Bu gurubun başında Ali Kemal Ocak bulunuyordu.
1929 yılında Altınışık Spor Kulübü de dağılarak yerine sanatkarlardanoluşan `Sanatkarlar Spor Kulübu` kuruldu. 1931 yılında Türkocağı dadağıtılarak Türk Ocağı Spor Kulübü, Halk Partisi himayesindeSanatkarlar Spor kulübü ile birleşerek `Gaziantep İdman Yurdu` adınıaldı.

`Gaziantep İdman Yurdu` o dönemde Türkiye Futbol Federasyonu `nunbenzer görevini yürüten `Türkiye İdman Cemiyetleri `ne dahilolmadığından sadece özel karşılaşmalar yapabiliyordu. 1932 yılındaGaziantep `te Halk Evleri `nin dağılması üzerine yurt üyelerihalkevlerine kayıt olarak İdman Yurdu `nu dağıttılar ve böylece kentinspor faaliyetlerini Halk Evleri `nin Spor Şubesi üstlendi. 1938senesine kadar Gaziantep `te spor faaliyeti yalnız halkevi spor şubesitarafından yapıldı. Bu arada 1936 yılında Türkiye İdman Cemiyetleriİttifakı kaldırılarak yerine `Türkiye Spor Kurumu` adı altında ülkekapsamında geniş bir teşkilatlanma sağlandı.

Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi idaresindeve Türk grubu namını aldıktan sonra 1938 yılında Cumhuriyet HalkPartisi `Çınarlı Gençlik Spor Kulübünü` tesis etti. Bir sene (1939)sonra `Gaziantep Gençlikspor ve Şehreküstü Gençlik Kulübü` açıldı. Buüç kulüp Gaziantep`in ilk resmi spor kuruluşlarıdır. Ayrıca ÇınarlıGençlik, Gaziantep Gençlikspor ve Şehreküstü Gençlik kulüpleriGaziantep `te, günümüze kadar gelen sportif gelişmenin temellerini atantakımlardır. Türkiye Spor Kurumu `nun resmi karşılaşmalarıbaşlatmasının ardından iki kulübümüzde resmi müsabakalara katıldılar.


Bu Konu 2957 defa okunmuştur

Yorum Ekle

Tavsiye Et

Yazdır

YORUMLAR

 

  BU KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

26/04/2008 - 20:09 Kuruluşu

26/04/2008 - 19:54 Tarihi
antep

26-03-2019

 ABDULKADİR KONUKOĞLU

Diğerleri İçin; (Tıkla)
Kısaca Gaziantep  |  Hakkımızda  |  Ziyaretci Defteri  |  İletişim                   18 oyunlarçiftlik oyunları

| © 2006 Antep.Gen.Tr |